Steelwrist Background
Please select market
×

X26

Tiltrotator 18-26 Ton

 

En tiltrotator til gravemaskiner mellem 18 og 26 tons

Steelwrist tiltrotatoren er designet til at levere den kraft og holdbarhed, som er et must for mellemstore og større gravemaskiner. Vores tiltrotatorer har en lav byggehøjde, høj hældningsvinkel og et uovertruffent forhold mellem styrke og vægt takket være stålstøbte komponenter.

En tiltrotator til de tunge opgaver

Vores X26 tiltrotator er perfekt til tunge opgaver inden for vejarbejde, funderingsgravning, jordflytning og nedrivning i store byggeprojekter. Tiltrotatoren giver dig mulighed for at rotere dit arbejdsværktøj 360 grader og vippe 45 grader i hver retning med toppræcision og kontrollerbarhed. Dette letter dit arbejde og gør dig fleksibel til at påtage dig en række udfordrende nye jobs.

Steelwrist lynkoblinger og tiltrotatorer følger den symmetriske standard (S-standard), den hurtigste voksende koblingstype internationalt. Skiftet har Front Pin Lock(FPL) sikkerhedsløsning, en mekanisk låsning af den forreste aksel, som væsentligt begrænser risikoen for et utilsigtet tab af arbejdsredskaber. Tiltrotatoren leveres med et styresystem, der passer til din gravemaskine, uanset om du har brug for en to- eller fireslangeløsning. Med en tiltrotator, der har high flow hydraulik, vil du være i stand til at bruge tiltrotatoren på en mere brændstofeffektiv måde, og det giver mulighed for effektiv brug af high flow arbejdsredskaber. En robust og let kalibreret absolut rotationssensor i højflowsvirvelen giver høj nøjagtighed til maskinkontrolsystemer.

En Sandwich-konfiguration vælges ofte til denne størrelse gravemaskiner. Det betyder, at der er monteret en lynkobling på gravemaskinens arm, der gør det muligt at frakoble tiltrotatoren ,vælge og derefter tilslutte et arbejdsredskab direkte.

Steelwrist SQ autotilslutningssystem og Open-S standarden

Steelwrist SQ er vores højtydende automatiske olietilslutningsteknologi, der bruges til nemt at skifte og tilslutte hydrauliske arbejdsredskaber på gravemaskiner. Alle SQ produkter overholder Open-S standarden. Det betyder, at SQ systemet er designet til at kunne forbindes med andre mærker efter Open-S standarden. S-type tiltrotatorer (fra S50 og opefter) kan opgraderes til SQ-type på et senere tidspunkt.

Styresystemer

Steelwrist leverer to typer tiltrotator kontrolsystemer. Quantum er et avanceret styresystem, hvor ergonomi, nem installation og brændstofeffektivitet, fjernsupport og automatisk redskabsgenkendelse er vigtige dele af systemet. Fire-slangesystem med proportional styring fra maskinen er et enklere styresystem.

Klo kassette (tilvalg)

Udstyr tiltrotatoren med en gribekassette med en fingergriber, der vil gøre din gravemaskine endnu mere fleksibel og håndtere genstande med præcision. Gribeklokassetten kan eftermonteres.

Central smøring (tilvalg)

Vores tiltrotatorer kan udstyres direkte fra fabrik med centralsmøring, der passer til alle centralsmøresystemer på markedet.

X26 tiltrotatoren fås også med Verachtert (CW) eller Lehnhoff (HS) koblingsinterface.
For Verachtert (CW) har tiltrotatoren altid en Direct fit-konfiguration.

 

Teknisk specifikation

MaskingrænsefladeS70SQ70SQ70-55DFDFDF
Tiltrotator lynkoblingS70SQ70SQ70-55S70SQ70SQ70-55
Maskin vægt [ton]18-2618-2618-2618-2618-2618-26
Max brytmoment [kNm]240240240240240240
Vægt fra [kg]570570570570570570
Byggehøjde [mm]615615615640640540
Længde [mm]823823823891891891
Bredde cylindre [mm]845845845871871871
Max tilt vinkel [grader]±45±45±45±45±45±45
Max bredde stick [mm]350350350
Pindiameter [mm]60-9060-9060-90
Aksel afstand [cc mål] [mm]380-485380-485380-485
Tiltmoment [kNm]616161616161
Rotationsmoment [kNm]8,88,88,88,88,88,8
Hydraulik AUX funktioner med klo111111
Hydraulik AUX funktioner uden klo222222
Løftekrog [ton]888
Oil Flow [l/min]113113113113113113
Max tryk [bar]210210210210210210
Max tryk ekstra funktioner AUX [bar]350350350350350350
SikkerhedsløsningFPLFPLFPLFPLFPLFPL

Open-S